Q-Hub
LGBTQIA+ PSYCHOLOGIE A ZDRAVÍ
blog & zdroj informací

Coming-out dítěte a reakce rodičů: Jak je pochopit a co pomáhá

Q-Hub · 19. června, 2025

Autorství: Hana Bostlová

Coming-out je proces sdílení své sexuální orientace či genderové identity s okolím a často bývá důležitou událostí v životě LGBTQIA+ lidí. Tento článek se zaměří na sdílení menšinové sexuální orientace (např. gay, lesbické, bi/pansexuální). V případě, že se outuje dítě svým rodičům, může to být zlomovým okamžikem i pro ně. Nezřídka přináší mnoho smíšených a někdy i protichůdných emocí. Ty jsou přirozenou součástí procesu přijetí, který někdy vyžaduje čas. Přestože přijetí může být náročné, práce na pochopení a podpoře dítěte je nesmírně důležitá – jak pro rodiče, tak pro dítě samotné. V článku se zaměříme na nejčastější emoce, které rodiče po coming-outu zažívají. Podíváme se také na sociální důsledky, které může coming-out přinést, a na možnosti, kde hledat podporu.


Mix emocí

Většina výzkumů se věnuje coming-outu v adolescenci. Nejčastější emoční reakce rodičů však bývají podobné, bez ohledu na věk, ve kterém se dítě ke coming-outu odhodlá (Niedlich et al., 2022). Rodiče po coming-outu dítěte zažívají nejčastěji šok, překvapení, smutek, pocit bezmoci ale také zájem o průběh coming-outu (Martin et al., 2010; Niedlich et al., 2022). Jednou z prvotních emocí bývá také strach – jednak o bezpečí dítěte, ale také z toho, že zareagují špatně a poškodí tím vztah s dítětem (Goodrich, 2009). První pocity rodičů se někdy dají připodobnit i k pocitu ztráty a truchlení, srovnatelnými s pocity ze smrti blízkého (Martin et al., 2010). Někteří rodiče toto popisují jako ztrátu budoucnosti s vnoučaty a svatbou (Goodrich, 2009; Niedlich et al., 2022). Mohou pociťovat i ublíženost a pocit zmatení, které pramení z přesvědčení, že jejich dítě váhalo, jestli se jim může svěřit. Rodiče přemýšlí o tom, co tyto pochybnosti zapříčinilo, co teď vlastně mají dělat, a jestli své dítě znají. Někteří rodiče také přiznávají pocity otupělosti a popírání, kdy si chvilku přijdou, jako by vlastně necítili nic nebo tajně doufají, že je to jen fáze (Goodrich, 2009). Dosud zmiňované výzkumy nepochází z českého prostředí – dostupných české zdroje však naznačují, že čeští rodiče podobné reakce zažívají také. I oni popisují, že zažívali různorodé a často smíšené emoce jako překvapení, šok, strach ale i úlevu (Tauchmanová, 2023). Objevují se také obavy o bezpečnost dítěte i budoucnost dítěte i svoji vlastní (Tauchmanová, 2023).

Od strachu k podpoře

Vyrovnat se se všemi emocemi, které se po coming-outu u rodiče vynoří, může být náročné. Může se stát i to, že někteří rodiče se s coming-outem dítěte nikdy zcela nesmíří. Ti, kteří jsou ochotni sdílet svou zkušenost ve výzkumech, se však shodují na tom, že i když prvotní reakce mohou být negativní, postupem času se stávají pozitivními a podporujícími a v určité chvíli dosáhnou pocitů přijetí a úlevy (Niedlich et al., 2022).

Sdílení pomáhá

Rodiče mohou zároveň procházet procesem podobným coming-outu, kdy po určitou dobu drží orientaci jejich dítěte před dalšími rodinnými příslušníky i širším okolím v tajnosti (Goodrich, 2009). Roli v tom mohou hrát obavy z negativních reakcí (Suchá, 2020; Goodrich, 2009). Někteří rodiče však vyhledávají sociální podporu – obracejí se na další rodinné příslušníky a blízké okolí nebo na podpůrné skupiny (Goodrich, 2009; Grafsky, 2014). Podpůrná skupina nebo specializovaná poradna může poskytnout rodičům podporu, úlevu a pocit, že v celé situaci nejsou sami. K procesu přijímání identity dítěte může patřit i vyhledávání si informací na internetu nebo v knihách. To všechno postupně přispívá ke změně přemýšlení o tom, co znamená, že jejich dítě je gay, lesba či bisexuál a v některých případech vede i ke změně jejich duchovních přesvědčení. Protože je podpora ostatních důležitá pro vyrovnání se se všemi emocemi a nečekanými situacemi, které pro rodiče po coming-outu jejich dítěte mohou nastat, je dobré najít někoho, s kým tyto zkušenosti sdílet. Rodičovská podpora zvyšuje sebedůvěru dětí a pomáhá vyrovnat se se strachem z coming-outu v jiných prostředích. Naopak odmítání nebo pokusy jejich orientaci měnit můžou vést k závažným psychologickým problémům u dětí (D’amico et al., 2015). I když je běžné, že rodiče po coming-outu dítěte zažívají celé spektrum nejrůznějších emocí a mohou čelit i sociálním tlakům svého okolí, pro celou rodinu je důležité, aby k přijetí nakonec došla. Je ale normální, že to může chvilku trvat. Rodiče samotní procházejí utvářením identity rodiče lesbického, gay nebo bisexuálního dítěte a tento vývoj je kontinuální, nejedná se o jednorázovou událost (Grafsky, 2014; Niedlich et al., 2022).

Kde hledat pomoc a informace?

V České republice se podpoře rodičů věnuje například projekt Sbarvouven.cz, který zřizuje podpůrnou rodičovskou skupinu i online poradnu pro LGBTQIA+ lidi a jejich blízké. Jejich stránky mohou rodiče využít i pro vyhledávání informací. Stejně tak například stránky Praguepride.cz nebo Qhub.cz. Pro prvotní podporu nebo radu se mohou obrátit také na poskytovatele krizové pomoci, například Rodičovskou linku, Linku první psychické pomoci nebo poradnu Nepanikař.

Coming-out dítěte může být pro rodiče často náročný, a i oni mohou potřebovat podporu. Důležité je být k sobě upřímní, otevřeně s dětmi mluvit a respektovat je (Suchá, 2020). Coming-out nakonec to může vést i ke zlepšení a posílení vztahu mezi rodiči a dětmi (Niedlich et al., 2022).

Zdroje

🔓 = volně dostupný zdroj

Nemáte přístup ke zdroji? Napište nám na qhub.spolek@gmail.com!