Q-Hub
LGBTQIA+ PSYCHOLOGIE A ZDRAVÍ
blog & zdroj informací

Nebinární lidé v psychoterapii: co potřebují a čím jsou specifičtí?

Q-Hub · 14. července, 2025

autorství: Alexandr Novák

Nebinární lidé jsou lidé, kteří nezapadají do „tradičních“ binárních škatulek a rozdělení na muže a ženy. Pro pochopení nebinarity je důležité rozlišovat mezi pohlavím a genderem. Pohlaví je chápáno jako biologicky definované na základě vnějších pohlavních znaků, zatímco gender je považován za společenskou představu o tom, jak se daná osoba má navenek ve společnosti projevovat (West, Zimmerman 1987).


Diskriminace nebinárních lidí

Dělení lidí na muže a ženy pouze na základě jejich pohlavních znaků je dnes odbornictvem považováno za příliš zjednodušující (Van Anders et al., 2017). Gender zahrnuje i spektrum identit mezi dualitou muže a ženy nebo kompletně mimo ni. Pro tyto identity slouží jako zastřešující termín právě nebinární identity. Nebinární lidé mohou chtít vypadat androgynně (tak, aby nevypadali ani jako muž ani jako žena nebo jako oboje najednou) nebo se mohou prezentovat jako „typičtí“ muži nebo ženy. Jejich prezentace ale nemění jejich identitu. 

Kvůli své odlišnosti jsou nebinární lidé častěji cílem diskriminace a útoků na jejich identitu, ať už úmyslně nebo kvůli nepochopení společnosti. Na základě dotazníkového šetření z evropského prostředí (Martín-Sánchez et al., 2024) se ukazuje, že s nějakou formou diskriminace na základě genderové identity se občas setká 62,4 % nebinárních a trans lidí a 18,8 % se s ní setkává pravidelně. V Česku podle výzkumu Být LGBT+ v Česku (Pitoňák & Macháčková, 2023) vnímá 74 % nebinárních lidí svojí situaci jako zcela nevyhovující, především v míře diskriminujících projevů politických a veřejných představitelů. Tato situace podporuje menšinový stres (Co je menšinový stres a jak se projevuje?) a všeobecně zhoršuje psychické zdraví a kvalitu života nebinárních lidí.

Nebinární lidé často nenacházejí útěchu ani v některých LGBTQ+ skupinách. Přestože lidé v těchto komunitách mají zkušenost s menšinovým stresem, tak i oni mohou mít tendenci nebinární lidi nějak zaškatulkovat. Pro některé trans lidi se navíc nebinární lidé nemusí jevit jako dostatečně trans a pokud ani nejsou ochotni podstoupit nutné změny k přechodu k opačnému genderu, tak je i trans komunita může zavrhnout (Farrell, 2018). Nebinární lidé tedy mohou být odmítnuti, jak většinovou společností, tak i trans lidmi ze svého okolí. Z tohoto důvodu je klíčové, pokud nebinární lidé vyhledají pomoc u terapeuta, aby se jim dostalo kvalitní odborné pomoci, která zohlední jejich specifické problémy.

Základ pro terapii je slušnost a pochopení

Z kvalitativního výzkumu Rosati et al. (2022) vyplývá, že nebinární lidé si při spolupráci s terapeutstvem nejvíce stěžují na jejich neodbornost a nedostatečné vzdělání v oblasti nebinární problematiky. A to i u psychoterapeutů*tek, kteří se navenek přímo prezentují jako LGBTQ+ specialisté. Často se také setkali s tím, že museli zcela základní věci terapeutstvu vysvětlovat a dovzdělávat je v této oblasti, což bylo pro spoustu z nich velmi frustrující. U některých terapeutů*tek měli pocit, že jsou pro ně jen unikátní materiál pro případovou studii.

Dalším problémem, se kterým se nebinární klienti setkávají jsou tzv. mikroagrese, definované jako úmyslné nebo neúmyslné negativní projevy vůči menšinám (Rosati et al., 2022). Projevovat se můžou například, když terapeutstvo nepřijímá skutečné prožívání svých klientů nebo se o to ani nesnaží, dále když mají problém je oslovovat jejich preferovanými zájmeny. Až po závažnější případy, kdy své klienty tzv. deadnamují (tj. oslovují je starým jménem, které klienti už nepoužívají) anebo se snaží popřít jejich nebinaritu, mluví o nich jako o ženách, mužích anebo se je snaží přesvědčit, že jsou nebinární jen proto, že je to zrovna v módě, ale ve skutečnosti jsou cis (Argyriou, 2021). Není tak překvapením, že většina nebinárních lidí je velmi nespokojená s poskytnutou péčí.

Tato negativní zkušenost má pak vliv na prožívání nebinárních lidí. Své upřímně prožité zkušenosti se často snaží skrýt a zamaskovat, aby byli přijímáni většinovou společností (Budge et al., 2021). Tento stav však vede k většímu stresu a nejistotě a celkovému zhoršení jejich psychického stavu (Farrell, 2018). Situace je dále komplikována tím, že jejich situace není v českém medicínském prostředí vhodně ukotvena. Nebinární lidé tak často stojí před rozhodnutím odborníkům lhát a snažit se napasovat své prožívání na nějakou definici tak, aby se jim dostalo požadované péče (např. hormonální terapie) anebo být upřímný a riskovat nepochopení a odmítnutí péče ze strany odborníků (Zahumenská, 2023). 

Podle Budge et al. (2021)  by psychoterapeutstvo mělo s nebinárními klienty používat tzv. afirmativní přístup. Afirmativní psychoterapie říká, že terapeutstvo by mělo být ke klientům vlídné, respektovat jejich vlastní vnímání genderu a používat zájmena, které si klientstvo přeje. Důležité je také zaměřit se na to, jak klienti*ky prožívají menšinový stres a pomáhat jim rozvíjet schopnosti a zdroje, které pomohou těmto výzvám čelit.Z rozhovorů dále vyplývá, že nebinárním klientům*kám se mnohem lépe spolupracovalo s terapeutstvem, které si uvědomovalo a otevřeně mluvilo o svých vlastních výhodách plynoucích z toho, že většinová společnost považuje heterosexuální lidi za normu a všechny ostatní za odlišné (Rosati et al., 2022).

Závěrem

Pokud chtějí profesionálové*ky navázat kvalitní terapeutický vztah s nebinárním klientstvem, je důležité, aby byli otevřeni novým zkušenostem, připraveni se v některých tématech sami dovzdělávat a často být kritičtí vůči společností přijímanému binárnímu pohledu na gender. Úplným základem by mělo být nebinární klientstvo neurážet a vytvořit příjemné prostředí a přijímat je takové jací jsou. I dobrý terapeut může udělat při práci s nebinárním klientem chybu, ale pro dobrý terapeutický vztah je důležité, aby ji terapeut*ka uznal*a, reflektoval*a a poučil*a se z ní.


Zdroje

🔓 = volně dostupný zdroj

Nemáte přístup ke zdroji? Napište nám na qhub.spolek@gmail.com!