Q-Hub
LGBTQIA+ PSYCHOLOGIE A ZDRAVÍ
blog & zdroj informací

Q-Skupiny

Podpůrné komunitní skupiny v Brně – bezpečný prostor pro sdílení queer zkušeností, pocitů a vzájemnou podporu.

Základní informace

Jaký druh podpůrných skupin pořádáme a kde?

Facilitujeme celkem šest tematických skupin. Každá skupina se setká třikrát, a to ve stejném složení – až 10 členů*nek a 2 facilitátoři*rky. Facilitátoři*rky jsou odpovědní za přípravu, realizaci a provázení skupiny a jejich hlavním úkolem je udržovat bezpečný prostor pro sdílení a podporu. Skupiny jsou po naplnění kapacity 10 osob uzavřené.

Setkání skupin probíhají v centru Brna, nejčastěji na v Klubovně na Komenského nám 2. (budova Masarykovy univerzity) v pod/večerních hodinách ve všední dny. Vstupte z Komenského nám. přes vrátnici a pokračujte přes dvůr do západního křídla budovy. Vystoupej do 3. patra, zabočte vpravo do dveří chodby. V chodbě se dejte hned doleva skrze další dveře.

BEZBARIÉROVÝ PŘÍSTUP: Zazvoňte u vrat na Komenského nám. 2. Po vstupu vyhledejte výtah vlevo a vyjeďte do 3. patra. Z výtahu se dejte vlevo a pokračujte chodbou až na konec (východní křídlo). Pak se dejte vpravo a pokračujte dál tímto směrem opět na konec (jižní křídlo). Nakonec se dejte opět vpravo (západním křídlem) a pokračujte kolem schodů do dveří chodby. Zabočte doleva do vstupu do menší chodby – jste u klubovny (místnost 332)!

Jak probíhá přihlašování?

Postupně vypíšeme termíny a témata všech šesti skupin. Přihlašování bude probíhat skrze online formulář, který mohou zájemci*kyně vyplnit, aby se registrovali*y do vybrané skupiny. Formulář bude spuštěn vždy 10 dní před prvním setkáním skupiny.

Ve formuláři Vás poprosíme o přečtení podmínek účasti ve skupinách. Ve formuláři je nutné závazně potvrdit, že splňujete všechna kritéria pro účast (viz níže).

Pokud bude v momentu odeslání formuláře v dané skupině volná kapacita a budete splňovat podmínky, zašleme Vám během několika dní potvrzení o přijetí do skupiny. Rovněž se Vám ozveme v případě naplněné kapacity či jiného důvodu nepřijetí do skupiny.

Můžeš se přihlásit i do více skupin, výjimku tvoří je skupiny INTIMITA & SEX a NEBINARITA protože se časově překrývají.

Doporučujeme si podmínky skupin přečíst před vyplňování formuláře, abyste měl*a jasnou představu o tom, jak budou skupiny probíhat a co je jejich cíle.

Co je cílem skupin?

Skupiny pořádáme, abychom nabídli prostor pro vzájemnou komunitní podporu, vzájemné sdílení zkušeností a pocit sounáležitosti členstva. 

Pro queer lidi může být těžké cítit pochopení a podporu od lidí, kteří sami nejsou queer, a tedy např. nezažili coming out, nemuseli hledat vlastní identitu nebo skrývat své skutečné romantické nebo sexuální pocity. Přestože že je nás v populaci asi 10 %, někdy se v tom cítíme osamělí. Skupina však chce nabídnout prostor pro setkání LGBTQIA+ osob s podobnými prožitky, které budou ochotni sdílet s ostatními a vzájemně se tak podpořit.

Přestože organizujeme pouze tři setkání, podporujeme skupinu v dalším svépomocném setkávání a rádi členstvu předáme tipy a know-how, které se k dalšímu organizování podpůrných skupin hodí. V rámci tří setkání skupin bude možné si vyměnit kontakty, aby se členstvo mohlo nadále vzájemně podporovat. Může se jednat o další podpůrné skupiny, ale také hraní deskovek, sportování, venčení psů nebo cokoli dalšího!

Pro koho jsou skupiny vhodné?

Skupiny jsou pro dospělé lidi, kteří si kladou otázky v oblasti vlastní sexuální, genderové nebo vztahové identity. Členstvo skupiny se tedy může identifikovat jako LGBTQIA+ člověk nebo svou identitu hledat či rozvažovat.

Nejedná se o psychoterapeutickou skupinu ani jiný léčebný proces, nýbrž o podpůrnou skupinu. Přestože facilitátorstvo tvoří lidé z pomáhajících profesí (psychologie, sociální práce, psychoterapie apod.), neposkytují členstvu odbornou péči. V případě akutních potíží či příliš náročných témat ve skupině moderují debatu mezi členstvem a situaci zmírňují. Pokud členstvo do skupiny přinese náročné téma, facilitátorstvo jej informuje o vhodné péči mimo podpůrnou skupinu a odkazuje na seznam kontaktů na psychologickou či psychiatrickou péči. Za bezpečný prostor tedy neodpovídá pouze facilitátorstvo, ale také každý člen*ka.

Kritéria skupin

Skupina je určena pro všechny zájemce, kteří splňují všechna následující kritéria:

  • členstvu je 18 a více let
  • členstvo mluví česky nebo slovensky
  • členstvo dává informovaný souhlas s pravidly a potvrzení, že splňuje kritéria
  • členstvo neprožívá akutní krizi nebo stav vyžadující intenzivní zdravotnickou péči např. vlivem následků traumatu, psychotické epizody, poruchy osobnosti v akutní fázi, látkové či alkoholové závislosti nebo sebevražedných, sebepoškozujících či jinak sebedestruktivních stavů
  • členstvo nehledá skrze skupinu terapeutickou nebo odbornou pomoc
  • členstvo se ve skupině zaměřuje především na to, co se děje aktuálně v jeho životě, jak se má teď, nepřichází za účelem zpracování náročných či traumatických zážitků z minulosti
  • členstvo má motivaci sdílet, komunikovat, nechat se podpořit a přispět podporou ostatním
  • členstvo nemá blízký vztah s facilitátory*rkami své skupiny
Pro koho skupina není určena?

Podpůrná skupina nenahrazuje psychologickou, psychoterapeutickou nebo psychiatrickou péči. Skupina tedy nepracuje terapeuticky, nevěnuje se traumatům z minulosti, a není prostorem pro primární práci s emočně náročnějšími tématy. 

Skupina stojí na sdílení a předávání zkušeností členstva skupiny, kteří se vzájemně podporují. Facilitátoři*rky skupiny vybízejí účastníky v aktivitě, pomáhají moderovat diskusi, udržovat strukturu skupiny a dodržovat pravidla skupiny. V případě zintenzivnění atmosféry nebo témat ve skupině situaci moderují, mohou zastavit diskuzi, podporují reflexi a atmosféru se snaží ustálit.

Harmonogram

Skupina INTIMITA & SEX (květen-červen)

Facilitátorstvo: Dan a Andrea

Přihlašování: 15. 5. 17:00

1. setkání2. setkání3. setkání
datumčtvrtek 22. 5.čtvrtek 29. 5.čtvrtek 5. 6.
čas17:00-18:3017:00-18:3017:00-18:30
místoKlubovnaKlubovnabude doplněno
Skupina NEBINARITA (červen)

Facilitátorstvo: Klára a Frede

1. setkání2. setkání3. setkání
datumčtvrtek 5. 6.středa 11. 6.čtvrtek 19. 6.
čas17:00-18:3017:00-18:3017:00-18:30
místoKlubovnaKlubovnaKlubovna
Skupina PARTNERSTVÍ (září)

Facilitátorstvo: Dita a Ondra

1. setkání2. setkání3. setkání
datumúterý 9. 9.úterý 16. 9.úterý 23. 9.
čas17:00-18:3017:00-18:3017:00-18:30
místoKlubovnaKlubovnaKlubovna
Skupina TRANZICE (září)

Facilitátorstvo: Klára a Frede

1. setkání2. setkání3. setkání
datumčtvrtek 11. 9.čtvrtek 18. 9.čtvrtek 25. 9.
čas17:00-18:3017:00-18:3017:00-18:30
místoKlubovnaKlubovnaKlubovna
Skupina ARO-ACE (říjen-listopad)

Facilitátorstvo: Martin a Zuzka Se.

1. setkání2. setkání3. setkání
datumúterý 16. 9. úterý 30. 10.13. 11.
čas17:00-18:3017:00-18:3017:00-18:30
místoKlubovnaKlubovnaKlubovna
Skupina COMING OUT & HLEDÁNÍ (listopad-prosinec)

Facilitátorstvo: Martin a Zuzka Sc.

1. setkání2. setkání3. setkání
datumstředa 12. 11.středa 26. 11.čstředa 10. 12.
čas17:00-18:3017:00-18:3017:00-18:30
místoKlubovnaKlubovnabude doplněno

Facilitátorstvo

Všichni naši facilitátoři*rky jsou kvír nebo zapřísáhlí allies. Máme různé zkušenosti s vlastní identitou, vztahy, aktivismem i dobrovolnictvím. Všichni jsme také spojeni s pomáhajícími profesemi – studujeme a/nebo pracujeme jako psychologové*žky, sociální pracovníci*ce a/nebo výzkumníci v těchto oborech (ačkoli na skupinách neposkytujeme odbornou péči).

Sešli jsme se především jako parta lidí, kteří chtějí ve svém volném čase udělat něco navíc. Sociální podpora je jeden z hlavním podpůrných faktorů životní spokojenosti kvír i nekvír lidí, a protože to lesby, gayové, bisexuální, pansexuální, asexuální, kvír, trans, nebinární a mnozí další mimo škatulky mají často složitější, jsme tu, abychom pomohli vybudovat komunitu. Tedy bezpečný prostor propojující lidi, kteří budou moci sdílet své myšlenky, starosti a zkušenosti s dalšími.

Dan Vokál (on/jeho)

Dan vystudoval jednooborovou Mgr. psychologii na FSS MU, nyní pracuje v manželské poradně a zároveň v Poradenském centru MU. Má zkušenosti z linky důvěry, organizací zaměřených na závislosti a domácí násilí. Je v gestalt výcviku, má za sebou také výcviky koučování a krizové intervence. Rád sportuje, chodí do divadla a nutí své kamarádstvo učit se nové deskovky.

Andrea Stašek (ona/on/jemitofuk)

Andrea dokončuje PhD z Klinické psychologie na FSS a pracuje ve výzkumu, kde se mj. zabývá zdravím LGBTQIA+ lidí. Na Katedře psychologie FSS MU založila kurz Psychologii sexuální a genderové diverzity, dále lektoruje a školí veřejnost i odborníky v otázkách rozmanitosti. Hraje na bicí a piano v kapele Jinany a miluje psy a další zvířátka.

Klára Zahumenská (ona/její)

Klára vystudovala jednooborovou Mgr. psychologii na FF MU a nyní pracuje s lidmi kteří se dopouštějí násilí v organizaci SPONDEA. Má za sebou kurz krizové pomoci, narativní coaching a výcvik v skupinové metodě zvládání vzteku. Miluje kočky, jídlo a internetový brainrot.

Frede Calo (ona/on)

Frede dokončuje jednooborovou Mgr. psychologii na FSS. Má zkušenosti s vedením podpůrných skupin a podílí se na výzkumu LGBTQIA+ zdraví. Věnuje se fotografii a poezii. Rádx zpívá, chodí a kouká na oceán.

Dita (ona/její)

Dita studuje PhD na FSS, je v psychoterapeutickém výcviku a má zkušenosti s prací se závislými.

Ondra Musil (on/jeho)

Ondra dokončuje jednooborovou Mgr. psychologii na FSS a podílí se na výzkumu zaměřeném na online závislosti a na LGBTQIA+ zdraví. Rád hraje videohry, chodí na koncerty a cestuje.

Martin Štýber (on/jeho)

Martin vystudoval jednooborovou Mgr. psychologii na FSS MU a nyní pracuje v organizaci SPONDEA a Nové Elysium. Je v integrativním výcviku a má za sebou poradenskou stáž v USA, kurz motivační rozhovory a kurz krizové intervence.

Zuzka Semlerová (ona/její)

Zuzka dokončuje jednooborovou Mgr. psychologii na FSS a podílí se na výzkumu zaměřeném na LGBTQIA+ zdraví. V organizaci Podané ruce pracuje především s mládeží a dětmi. Ve volném čase ráda čte, chodí na procházky a hraje deskovky.

Zuzka Scott (ona/její)

Zuzka má PhD z psychologie a jako výzkumnice se zaměřuje na sociální psychologii, občanství, aktivismus, well‑being a podporu komunit i menšinových skupin. Má zkušenosti s vedením skupinových rozhovorů a ví, že sdílené příběhy jsou mocným zdrojem vzájemné podpory.