Q-Hub
LGBTQIA+ PSYCHOLOGIE A ZDRAVÍ
blog & zdroj informací
lékař vyšetřuje osobu s kašlem, na pozadí lgbtq srdce

Zdravotní péče pro všechny? Pro LGBTQ+ lidi je za bariérou

Q-Hub · 17. května, 2025

Autorství: redakce Q-Hub

České zdravotnictví může působit jako dostupné všem. Za preventivní prohlídku u lékaře ani za celou řadu dalších vyšetření nic neplatíte díky zdravotnímu pojištění a otevírací doba je přece také pro všechny stejná. Tak jak by mohla být zdravotnická péče v ČR pro někoho méně dostupná? Pro řadu lidí ze sexuálních a genderových menšin je ale realita jiná.

Dnes je Mezinárodní den proti homofobii a transfobii a připomínáme si den, kdy byla homosexualita vyškrtnuta ze seznamu nemocí. Nerovné podmínky však zůstávají v mnoha zemích světa včetně Česka.


Vztah lékaře a pacienta je založen na vzájemné důvěře, která by měla být samozřejmou součástí při poskytování zdravotní péče (Česká lékařská komora, 2007). Důvěru je však téměř nemožné budovat, pokud dochází k diskriminaci, ať už ve vztahu s lékařem, při styku se zdravotnickým personálem či v prostředí zdravotnických zařízeních obecně. Ve výzkumné zprávě Pitoňáka a Macháčkové (2023), kdy bylo dotazováno 3 429 genderově a/nebo sexuálně rozmanitých osob, diskriminaci v lékařském prostředí na základě LGBTQIA+ identity v posledních pěti letech alespoň párkrát zažila téměř desetina respondentů.

Mezera ve vzdělání

Nedostatky přitom začínají už při studiu medicíny. Kanadští studenti například popisují atmosféru při studiu jako neinkluzivní a orientovanou na heterosexuální pacientstvo (Nama et al., 2017). Problematický u studia medicíny je též nedostatek vzdělávání v oblasti LGBTQIA+ problematiky, což vede k tomu, že praktikujícím lékařům mohou chybět. Nastávají pak neadekvátní momenty, kdy kupříkladu trans* pacient vzdělává svého lékaře v oblasti LGBTQIA+ zdraví. Nedostatek znalostí v této problematice je jeden z možných projevů stigmatizace a diskriminace ze strany zdravotnického personálu. Dalšími projevy mohou být například šíření pomluv o pacientech nebo používání chybného oslovení a jména (Sileo et al., 2022; Zahumenská, 2024). Závažnou, a přitom legální formou diskriminace bylo také trvalé znemožnění reprodukce (sterilizace), které bylo pro trans* lidi podmínkou pro úřední změnu pohlaví (Pitoňák, 2020). Tuto podmínku v roce 2023 zrušil ústavní soud s platností od července 2025. Zatím však nestanovil nové postupy, takže není jasné, jak bude nová změna úředního pohlaví vypadat (Transparent, 2025).

Co víme o diskriminaci v Česku?

Mezi lety 2018 a 2023 se s diskriminací u lékaře vždy nebo často setkala pouze 2,3 % českého LGBTQ+ responentstva, ale občas a vzácně už šlo o 22 % dotázaných.  Trans* osoby se s diskriminací u lékaře setkávaly více – často nebo vždy uvedlo 10 % trans mužů až 15 % trans žen.

Negativní zkušenosti s personálem nebo strach z negativní zkušenosti mohou vést ke skrývání či zatajování genderové identity. Ve výzkumné zprávě Pitoňáka a Macháčkové (2023) svou sexuální orientaci skrývalo či zatajovalo 36 % dotazovaných, u genderové identity to bylo 71 % dotazovaných. Důvody pro zatajování byly různé – od pocitu, že to není v dané situace relevantní, po strach z negativní reakce. Výzkumná zpráva pokrývala také přímé zkušenosti s diskriminací u lékaře. V posledních pěti letech do data publikace se s diskriminací v lékařském prostředí vždy nebo často setkala pouze 2,3 % responentstva, ale občas a vzácně už šlo o 22 % dotázaných. Zkušenosti jsou však odlišné u trans* osob – 10 % trans mužů a 15 % trans žen se s diskriminací u lékaře setkávalo často nebo vždy. Zpráva uvádí, že trans* lidé se ze strany zdravotnického personálu setkávali například se sexistickými poznámkami, nerespektováním jejich rodu nebo patologizací (Pitoňák & Macháčková, 2023).

K lékaři raději nepůjdu

V některých případech mohou LGBTQIA+ lidé kvůli strachu z diskriminace raději návštěvy doktorů oddalovat nebo se jim zcela vyhýbat (Mirza & Rooney, 2018). To může být běžnější u starší populace, která bohužel ještě zažila doby, kdy sdělení své genderové nebo sexuální identity lékaři mohlo být potenciálně nebezpečné (Diamant-Wilson et al., 2024). Pokud se navíc pacient setká s diskriminací ve formě odmítnutí poskytnutí péče ze strany zdravotnického personálu, může být obtížné najít náhradní péči, například žije-li člověk v odlehlé lokalitě, nebo jedná-li se o specialistu (Mirza & Rooney, 2018). Česko je na tom z hlediska počtu ambulantních specialistů v mezinárodních srovnáních v rámci OECD i EU velmi dobře (Info pro lékaře, 2024). Jednotlivé regiony se v rámci dostupnosti lékařské péče nicméně velmi liší – pro lidi žijící mimo velká města a v okrajových regionech je proto hledání praktického lékaře i specialisty mnohem náročnější.

Ještě větším stresorem může být návštěva doktora pro lidi spadající do několika různých menšin současně (Matsuzaka et al., 2021), tedy například jedná-li se romské queer lidi. Míra zažívání diskriminace se liší také napříč jednotlivými podskupinami LGBTQIA+ menšiny, kdy nejvíce negativní zkušenosti, ať už intenzitou nebo frekvencí uvádějí trans* lidé (Matsuzaka et al., 2021). Tato skupina je pak více ohrožená tím, že lékařskou pomoc nevyhledá, a to ani v případech potřeby, což může mít silně negativní dopad na jejich zdraví.

Závěrem

České zdravotnictví se sice může na první pohled tvářit jako nízkoprahové, ale pro mnohé členy LGBTQIA+ komunity je toto bohužel pouhá iluze (např. Zahumenská, 2024). Existuje ale několik kroků, které je možné učinit pro to, aby byla zdravotnická péče v ČR opravdu dostupná všem. Inspiraci by mohli čeští zákonodárci a lékaři čerpat například v příručce OSN pro prosazování lidských práv a inkluzi LGBTI lidí (Rozvojový program OSN, 2022).


Zdroje

🔓= volně dostupný zdroj

Nemáte přístup ke zdroji? Napište nám na qhub.spolek@gmail.com!